Celem głównym funkcjonowania Środowiskowego Domu Samopomocy w Ośnie Lubuskim jest usamodzielnienie i aktywizacja życiowa, społeczna i zawodowa jego podopiecznych w oparciu o współpracę z najbliższym środowiskiem rodzinnym oraz wykorzystanie potencjału lokalnej społeczności Miasta Ośna Lubuskiego.
Dom przeznaczony jest dla osób z niepełnosprawnością intelektualną, osób psychicznie chorych oraz osób ze spektrum autyzmu lub niepełnosprawnościami sprzężonymi.
W ramach naszej placówki oferujemy między innymi zajęcia w:
Pracowni informatyczno – multimedialnej:
Podstawowe cele tej pracowni to: samoobsługa i nabycie umiejętności pracy z komputerem, samodzielna obsługa komputera w życiu codziennym, przyswajanie nazw i oznaczeń komputerowych, nauka korzystania z możliwości Internetu.
Pracowni arteterapii:
Celem prac podejmowanych przez uczestników zajęć w ramach tej pracowni jest pobudzanie wyobraźni twórczej, wyszukiwanie i rozwijanie indywidualnych talentów i uzdolnień, promowanie twórczości artystycznej podopiecznych ŚDS Ośna Lubuskiego w tej dziedzinie, a także usprawnianie zdolności manualnych poszczególnych uczestników. W trakcie warsztatów arteterapeutycznych osoby z zaburzeniami psychicznymi pracują z wykorzystaniem różnorodnych form plastycznych i rękodzielniczych.
Pracowni gospodarstwa domowego:
Nadrzędnym celem codziennych działań terapeutycznych prowadzonych w pracowni jest wyposażenie osób z zaburzeniami psychicznymi w jak najszersze umiejętności i kompetencje umożliwiające samodzielne wykonywanie codziennych czynności życiowo – domowych.
Podopieczni uczą się planować zakupy i wydatki, układać jadłospisy, zapoznają się z zasadami prawidłowego przechowywania żywności, poznają zasady racjonalnego odżywiania się, nabywają umiejętności korzystania z przepisów kulinarnych, nabywają umiejętności przyrządzania posiłków codziennych i na różne okazje ( Wigilia, imprezy okolicznościowe) uczą się obsługi sprzętu gospodarstwa domowego.
Pracowni stolarskiej:
W ramach pracowni podopieczni wykonują różne przedmioty z drewna przy użyciu odpowiednich maszyn i narzędzi. Uczą się umiejętności obsługi maszyn z zachowaniem zasad BHP. Wykonują kwietniki, ramy do prac rękodzielniczych i plastycznych, różne ozdoby, półki, wieszaki itp. Uczą się również oprawiania obrazów oraz ćwiczą umiejętność przygotowania drewna do wykonania konkretnych przedmiotów tzn. wycinania czyszczenia, szlifowania itp.
W ramach działalności oferujemy również spotkania integracyjne, wycieczki edukacyjne:
Środowiskowy Dom Samopomocy w Ośnie Lubuskim organizuje wyjazdy edukacyjno- poznawcze dla podopiecznych pozwalające im poszerzać horyzonty i pogłębiać wiedzę o świecie, która pozwala kształtować ich wartości, przekonania, poglądy.